1. Uvod

Pregled onečišćenja kroz povijest

Onečišćenje atmosfere započelo je još prije naše ere. Nomadska plemena iskusila su posljedice štetnosti plinova nakon paljenja vatre u zatvorenom prostoru. Onečišćenje se nastavilo u srednjem vijeku kad je ugljen zamijenjen drvom kao glavnim ogrjevnim elementom. Izum parnog stroja (1784. god.) i početak industrijske revolucije utjecao je na zamjenu ugljena drvom i njegovu masovnu upotrebu kao glavnim ogrjevnim elementom. Početkom 20. stoljeća stanje se još više pogoršava (razvoj termoelektrana, automobilska industrija, dva svjetska rata, itd.). Najveći onečiščivaći  atomosfere današnjice su kisele kiše, smog i efekat staklenika te ćemo njih u ovom seminaru pojasniti i prikazati koristeći odabrane Web 2.0 alate.

2. Kisele kiše

2.1. Definicija

Kisela kiša je padalina sa sniženom pH vrijednošću, zagađena sumpornim, dušikovim, ugljikovim oksidima te drugim kemijskim spojevima. Njezina kiselost kreće se u prosjeku od 4 - 4,5, dok normalna pH vrijednost kišnice iznosi otprilike oko 5,5. Ta činjenica ukazuje na 40 puta veću količinu kiseline u odnosu na neopterećenu kišnicu.

2.2. Uzročnici i posljedice kiselih kiša

Slijedeća slika prikazuje proces nastanaka kiselih kiša, a detalji o uzročnicima tj. kiselinama odgovornim za nastanak kiselih kiša i posljedicama prikazane su na grafičkom prikazu izrađenom koristeći web 2.0. alat Gliffy . Uvećana slika je ujedno vidljiva na ovom linku. 

2.3. Anketa

Koristeći alat JotForm napravljena je anketa radi utvrđivanja razine svijesti ispitanika o pojmu općenito i štetnosti kiselih kiša.

Izgled dijela ankete

Grafički prikaz procesa nastanka kiselih kiša

                   

Blok dijagram uzročnika i posljedica kiselih kiša

3. Smog

Slijedeća mentalna mapa izrađena je koristeći alat iMindMap (trial verzija) te objašnjava definiciju, vrste i posljedice smoga. Možemo napomenuti da je smog glavni problem velikih gradova (Peking, Los Angeles i New York) što potvrđuje i prikazani YouTube videozapis.

Mentalna mapa o smogu

Smog u Pekingu (OI 2008.)

4. Efekt staklenika

Efekst staklenika je još jedna negativna pojava koja ugrožava i uništava atmosferu, zaštitnicu života na Zemlji.

Mentalna mapa izrađena u Web 2.0 alatu Mindomo prikazuje što je efekt staklenika, njezine uzročnike, proces nastanka koristeći YouTube videozapis te negativne posljedice. Na ovom linku dan je uvećani i animirani prikaz izrađene mentalne mape.

Mentalna mapa o efektu staklenika

5. Zaključak

Krajnje je vrijeme da se čovječanstvo u potpunosti posveti očuvanju zaštitnice planeta Zemlje, koja je već do te mjere narušena onečišćenjem i uništavanjem da smo i sami postali svjedoci negativnih posljedica. Također je prijeko potrebna i odgovarajuća zakonska podrška koja bi u stopu pratila razvoj novih tehnologija koje uopće nemaju ili imaju minimalne negativne posljedice na okoliš, odnosno atmosferu. Ujedmo, ljudi se moraju više informirati o onečišćivačima atmosfere stoga dajemo prikaz sučelja web stranice o ekologiji (link) koja sadrži sve važne elemente za informiranje iz područja ekologije. Izrađen je koristeći alat MockFlow.

5.1. Prezentacija

Koristeći Web 2.0 alat SlideSix izrađen je, u obliku prezentacije, kratak rezime cijelog projekta koji osim prikazanih onečišćivača atmosfere, uključuje i osnovne podatke o atmosferi. Dostupan je na ovom linku

Nacrt korisničkog sučelja

SlideSix prezentacija

6. Literatura

Popis korištene literature kreiran je koristeći Delicious sustav za razmjenu knjižnih oznaka te je dostupan na ovom linku.