Cilj ovog kolegija je da studenti upotpune svoja znanja o značenju ekologije , njenoj ulozi i važnosti za svaku vrstu, a ne samo čovjeka. Kroz pojedine nastavne jedinice studenti usvajaju znanja o utjecaju čovjeka na pojedine sastavnice ekosfere i promjene u istima koje su nastale pod utjecajem čovjeka. Riječ je o lokalnim, regionalnim i globalnim promjnama ne samo klime (koje najizravnije utječu na život na zemlji), već i o smanjenju neobnovljivih izvora energije i sirovina i što je najvažnije na smanjenju bioraznolikosti, odnosno o izumiranju vrsta, koje su zoran indikator o negativnom utjecaju čovjeka na iste, a onda i na vlastito zdravlje.
Nadalje, cilj je ovog kolegija educirati studente o ekološkim datostima Hrvatske, o posebno vrijednim dijelovima prirode kao prirodnom i biološkom uresu, njihovom značenju, njezi, očuvanju, vrjednovanju i zaštiti. S obzirom na rad s djecom, odnosno važnost zdrave prehrane u razvoju djece, posebna se pozornost poklanja proizvodnji integrirane i naročito organske hrane.- Nositelj kolegija: Anđelko Vrsaljko
Tekstovi iz područja struke i oni koji govore o struci (pristupi ranom učenju, karakteristike idealnog učitelja, utjecaj roditelja na učeničku percepciju nastavnog programa) kao i tekstovi koji se odnose nakulturu i civilizaciju zemalja engleskog govornog područja (kultura, umjetnost, književnost).
Gramatički dio obuhvaća obradu zavisnih rečenica (kondicionalne rečenice, vremenske i namjerne zavisne rečenice, kompleksnijih gramatičkih struktura kao što su izražavanje hipoteza u prošlosti i sadašnjosti, modalne glagole, neupravni govor, slaganje vremena, infinitive/gerund, frazne glagole, prijedloge. Sadržaji se usmjeravaju na specifičnosti jezika i definiranje jezične strukture, te analizu jezičnih konstrukcija koje ne korespondiraju u materinskom jeziku.
- Nositelj kolegija: Katica Balenović
- Izvođač kolegija: Jakov Proroković
Ciljevi kolegija:
Usvajanje geografskih znanja i razumijevanje temeljnih geografskih pojmova i procesa; prezentacija usvojenih znanja u nastavi prirode i društva; korištenje modernih tehnologija u objašnjavanju geografskih procesa.
Ishodi učenja:
1. Definirati i objasniti temeljne geografske pojmove,
2. Opisati i objasniti položaj, oblik, veličinu i gibanja Zemlje,
3. Objasniti reljef i građu Zemlje te unutarnje i vanjske sile i procese,
4. Nabrojiti temeljne klimatske elemente i modifikatore te objasniti njihov značaj za klimu na Zemlji,
5. Objasniti razvoj i razmještaj stanovništva na Zemlji,
6. Objasniti prirodno-geografska i društveno-geografska obilježja Republike Hrvatske,
7. Samostalno izraditi i usmeno izložiti seminarski rad na zadanu temu.
- Nositelj kolegija: Vera Graovac Matassi
- Nositelj kolegija: Robert Bacalja
- Izvođač kolegija: Jelena Alfirević Franić
- Nositelj kolegija: Josip Cindrić
- Nositelj kolegija: Donata Vidaković
Aksiomatski se uvodi euklidska planimetrija, i formalno definiraju pojmovi kao što su dužina, polupravac, kut, vektor, trokut, krug, udaljenost i njihova osnovna svojstva s naglaskom na ulogu izometrija i sličnosti. Potome se izvode osnovne geometrijske konstrukcije i izračuni. Geometrija likova se svodi na geometriju trokuta i obrađuju trigonometrijske funkcije. Na kraju se uvodi analitički pristup geometriji preko vektora i koordinata, te uvod u stereometriju.
Nakon položenog ispita iz ovoga kolegija studenti će biti sposobni:
- skicirati aksiomatski pristup geometriji ravnine-
definirati osnovne geometrijske pojmove
- izvesti osnovne geometrijske konstrukcije i projicirati
- računati duljine, površine i volumene osnovnih geometrijskih krivulja, likova i tijela u jednostavnim postavama
- zaključivati o složenijim likovima na osnovu podjele na jednostavnije i napose na trokute i o tijelima koristeći njihove dijelove i pomoćne presjeke
-
koristiti koordinatni i vektorski prikaz u geometriji ravnine i geometriji
prostora u računanju te u prikazu u dinamičkom softveru
Veliki dio materijala za kolegij su na wikiju čija glavna stranica je https://ncatlab.org/zoranskoda/show/zadarmat2
-
Aksiomatski pristup planimetriji. Aksiomi incidencije. Aksiomi uređaja na pravcu. Usmjereni pravac. Ležati između dvije zadane točke. Konveksni skup. Dužina. Polupravac. Trokut.
-
Relacija ležati s iste strane pravca. Otvorene poluravnine kao razredi ekvivalencije za tu relaciju. Usmjereni (orijentirani) pravac. Kut kao par polupravaca. Kutni isječak. Orijentirani kut.
-
Udaljenost. Krug. Kružnica. Pojam geometrijske konstrukcije. Geometrijsko mjesto točaka. Polovište dužine i konstrukcija polovišta. Izometrije. Aksiomi simetrije. Osna simetrija. Simetrala kuta.
-
Opća svojstva izometrija. Osnovni teorem i izometrijama ravnine. Međusobni položaj pravaca i kružnica; položaji dviju kružnica. Paralelnost i okomitost. Pojam neeuklidske geometrije. Sukladnost u terminima izometrije.
-
Rotacije, osne i centralne simetrije. Uspoređivanje i zbrajanje kuteva. Mjera kuta. Vanjski i nutarnji kutevi u trokutu. Zbroj unutarnjih kuteva u trokutu. Sukladnost u terminima trokuta.
-
Geometrija trokuta. Osnovna svojstva. Četiri osnovna teorema o sukladnosti trokuta i četiri osnovne konstrukcije trokuta. Paralelogram.
-
Visine, težišnice, upisane, opisane i pripisane kružnice. Karakteristične točke trokuta. Poligonalne crte i mnogokuti. Kvadrat. Pravilni mnogokut. Konveksni i nekonveksni mnogokuti. Pojam površine. Površina trokuta i mnogokuta. Duljina luka krivulje i opseg. Pitagorin teorem. Heronova formula.
-
Usmjerene dužine i slobodni vektori u ravnini. Operacije s vektorima. Translacija za vektor. Kartezijev koordinatni sustav u ravnini. Koordinatni prikaz pravca i kružnice. Parametarske jednadžbe. Weylovi aksiomi ravnine. Parametarsko zadavanje krivulje u ravnini i primjeri. Tumačenje parametrizacije preko gibanja i uvod u kinematiku materijalne točke. Prezentacija dinamičkog softvera u geometriji: geogebra.
-
Sličnost i homotetija. Teoremi o sličnosti trokuta. Projiciranje. Talesov teorem o proporcionalnosti. Perspektiva i točka u beskonačnosti. Par riječi o geometrijskoj optici: put svjetlosti, sjena, odražavanje i lom, leće i zrcala.
-
Površina kruga, kružnog isječka i odsječka, duljina kružnog luka. Tangencijalni i tetivni četverokut. Ptolomejev teorem. Teorem o središnjem i obodnom kutu. Talesov teorem o obodnom kutu.
-
Trigonometrijske funkcije za kut u trokutu. Sinusov i kosinusov poučak. Polarni koordinatni sustav u ravnini, njegova veza s kompleksnim brojevima (Eulerova formula, modul i argument kompleksnog broja). Trokut omeđen jediničnom kružnicom i trigonometrijske funkcije ma kojeg argumenta. Sinus i kosinus malog kuta. Ako vrijeme dopušta: hiperbolni analogon.
-
Skalarni umnožak vektora. Rotacija u terminima koordinata. Gibanje po kružnici. Kutna brzina. Oscilacije. Kompozicija rotacija i adicioni teoremi za sinus i kosinus. Zapis rotacije u terminima množenja kompleksnih brojeva. Potencija s obzirom na kružnicu i inverzija.
Stereometrija: aksiomatika; paralelnost, okomitost i kutevi između ravnina i pravaca. Osnovna tijela, poliedri, prizma, paralelepiped, piramida, valjak, konus i kugla, volumeni i oplošja. Poprečni presjeci. Cavalierijev princip o poprečnim presjecima. Pravilni poliedri. Prostorni kut. Globus: sferni trokut, meridijani, paralele i geodezijske krivulje. Pojam gustoće. Izometrije prostora. Ako vrijeme dopušta: Čunjosječnice.
- Sistematizacija kolegija, naročito zadnjeg dijela. Diskusija analitičkog i sintetičkog pristupa. Diskusija kvalitativnih i kvantitativnih obilježja u geometriji.
B. Pavković, D. Veljan, Elementarna geometrija I, II, Školska knjiga, Zagreb 2004
Poglavlje o vektorima u 2 i 3 dimenzije se može komplementirati poglavljem 6 u knjizi
K. Horvatić, Linearna algebra, Tehnička knjiga 2005 (integralno izdanje bazirano na K. Horvatić, Linearna algebra I, II, SN liber 1986; te kao skripta PMF, Zagreb, više izdanja do 1999)
B. Pavković, D. Veljan, Elementarna matematika I,II, Školska knjiga, Zagreb 2003.
B. Pavković, D. Veljan, Elementarna matematika I,II, Školska knjiga, Zagreb 2003.
- Nositelj kolegija: Zoran Škoda
Kolegijem se studente upoznaje s nekim fenomenima suvremene umjetnosti koji se obrađuju teorijski i praktično. Naglasak se stavlja na pojam umjetničke instalacije, ispreplitanje umjetnosti i prirodnih znanosti u radovima Olafura Elliasona te multiplikaciju u radovima Andyja Warhola.
Pažnja se posvećuje još pojmu umjetničke aproprijacije i razvoju fotografije kao medija. Posebno se u tom smislu obrađuju fotografska mogućnost crtanja i slikanja svjetlom (duga ekspozicija), onda i mogućnosti računalnih programa vezanih uz uređivanje slike i nastajanje gifa, pri čemu se dotiče pojma glitch arta.
Nastava se još usmjerava na kratku filmsku formu, osobito hrvatski kratki film uz koji je vezan i seminarski zadatak za studente u formi eseja.- Nositelj kolegija: Marina Đira
- Nositelj kolegija: Slavica Vrsaljko
- Izvođač kolegija: Iva Babić
Usvajanje
osnovnih prirodnih pojmova i primjenjivih metoda pomoću kojih će studenti s
uspjehom svladavati i razlikovati prirodne vrijednosti in situ u okviru samostalnog prenošenja znanja djeci. Tijekom
odvijanja kolegija studente će se upoznati
specifičnosti pojedinih nacionalnih parkova i temeljnih vrijednosti zbog
kojih su i proglašeni nacionalnim parkovima. Nadalje, studenti će također in situ upoznati jedan nacionalni park
kroz ovaj kolegij, ali i druge prirodne vrijednosti i zaštićena područja kroz druge
kolegije (Valorizacija prirodne baštine, Prirodna baština Hrvatske, Ekologija i
sl.).
- Nositelj kolegija: Anđelko Vrsaljko
- Nositelj kolegija: Slavica Vrsaljko
- Nositelj kolegija: Mira Klarin
- Izvođač kolegija: Klara Rapan
- Nositelj kolegija: Saša Živković
- Nositelj kolegija: Violeta Valjan Vukić
- Izvođač kolegija: Sandra Janković
- Nositelj kolegija: Karmen Travirka Marčina
- Nositelj kolegija: Karmen Travirka Marčina
- Nositelj kolegija: Tomislav Košta