Na kolegiju Biologija matičnih stanica studenti će savladati temeljna saznanja o matičnim stanicama te procesima samoobnavljanja i diferencijacije, poznati primjenu matičnih stanica u regenerativnoj medicini i tkivnom inženjerstvu upoznati tehnološki aspekt potreban za primjenu matičnih stanica, diskutirati o etičkim dvojbama upotrebe matičnih stanica, primjeniti tehnike uzgoja i diferencijacije matičnih stanica u laboratoriju.

Osnovna svrha predmeta je da studenti uz timski rad izrađuju projekte koji će biti društveno korisni za studente (materijali za pomoć pri terenskom radu ili studiranju), za biološku struku (školu – npr. materijal za provedbu učeničkih istraživanja i radionice uz specifične teme; ključevi za determinaciju…) ili širu zajednicu (može se ostvariti u suradnji s nekom udrugom ili institucijom).

Cilj je pri tome proći sve etape realizacije projekta od njegova osmišljavanja, koje uključuje i dogovor oko polazišne ideje, do realizacije i prezentacije samog projekta. Uz to je bitno osvijestiti svoje mogućnosti, napredak i uočiti dijelove u kojima se svaki pojedinac može poboljšati kako bi u budućnosti mogao uspješnije pripremati projekte. Nakon osnovnih teoretskih postavka nastavnici vode studente tijekom izrade projekta, ali u savjetodavnoj ulozi tako da studenti preuzimaju inicijativu i odgovornost.

Studenti se dogovorno dijele u timove, a svaki tim dobiva mentora koji je neposredna podraška u realizaciji projekta, a prema potrebi svi nastavnici se uključuju i pružaju pomoć.

Kolegij se bavi temama, znanstvene metodologije biologije, eksperimentalnim dizajnom u biologiji i prijenosom informacija I vrednovanjem u znanosti.