Sadržaj kolegija odnosi se na mjerljivost grafičkih struktura i istraživanje njihovih formalno-semantičkih odnosa. Odnosi u semiološkoj nomenklaturi poznati kao odnos znaka i značenja, ovdje se limitiraju grafičkim strukturama i informativnim kriterijem. Radi se o analizi razina strukturiranosti grafičkih oblika poput slova, brojki, i njihovih precizno određenih fontova, kao i znakova drugog formalnog jezika. Za mjerenje složenosti forme, uz Gestalt metodu objektivnog determiniranja razine  strukturiranosti, koriste se i drugi postupci. Sa tzv. razvojnim oblicima ovi rezultati upućuju na područje spoznajno-edukacijskog interesa u vezi sa pragom artikulacije grafičke strukture. Uz rezultate pedagoških iskustava riječ je o čitljivosti kao optimalnoj veličini cjeline određene formalnom strukturom.
S druge strane, govori se o grafičkom mediju i njihovim grafičkim strukturama, o toleranciji i uspješnosti određenog dizajna.

Praćenje kvalitete nastave – Ispit:

Temu istraživanja strukturalne opterećenosti forme izmjeriti putem metode objektivne jednostavnosti kompariranjem određenih primjera. Rad je baziran na metodama J. Hochberga i osobnim verificiranim metodama te se polaže kroz pisanu analizu.