- Nositelj kolegija: Anđela Grgić
- Nositelj kolegija: Vjera Mihaljević
Studenti će steći uvid u suvremene pristupe u sportskoj protetici i ortotici te principima individualne protetičke opskrbe kroz protetičke module. Specifični cilj predmeta je osposobiti studente u primjeni osnovnih fizioterapijskih postupaka i vježbi prije i nakon protetske opskrbe gornjih ili donjih udova kod sportaša.
OČEKIVANI ISHODI:
Nakon uspješno završenog kolegija studenti će moći:
1. Procijeniti stanje mišićno koštanog sustava i pripadajuće funkcije u cilju preporuke vrste proteze
2. Kreirati fizioterapijske postupke u preprotetičkoj fizioterapiji na osnovu fizioterapijske procjene, recentne literature i prakse temeljene na dokazima
3. Planirati postupke rehabilitacije gornjih i donjih ekstremiteta nakon protetičke opskrbe u cilju restitucije funkcije ruke ili trening hoda
4. Predvidjeti najčešće komplikacije nakon amputacija te provesti preventivne postupke sprječavanja njihovog razvoja
5. Valorizirati učinke provedenih rehabilitacijskih postupaka
6. Educirati pacijenta o postupcima održavanja postignutog funkcionalnog statusa
SADRŽAJ PREDMETA:
1. Suvremeni pristupi u protetici i ortotici
2. Individualna protetička opskrba, protetički moduli
3. Protetika i ortotika u sportskoj fizioterapiji
4. Primijenjena anatomija i medicina bandažiranja
5. Pripreme i bandažiranje bataljka, prevencija komplikacija
6. Upotreba i uklanjanje protetskih i ortotskih pomagala
7. Ortopedski ulošci za stopalo u sportu i rekreaciji i prateće vježbe
8. Protetika natkoljenice, kuka i zdjelice- protetička opskrba, protetički moduli i fizioterapija
9. Protetika koljena- protetička opskrba, protetički moduli i fizioterapija
10. Protetika stopala- protetička opskrba, protetički moduli i fizioterapija
11. Protetika ramenog pojasa i nadlaktice- protetička opskrba, protetički moduli i fizioterapija
12. Protetika podlaktice i šake- protetička opskrba, protetički moduli i fizioterapija
13. Uloga fizioterapeuta u edukaciji pacijenta
OBVEZNA LITERATURA:
- Kauzlarić, N. i suradnici (2018) Ortopedska pomagala – Osnove primijenjene ortotike; primijenjene protetike i rehabilitacije; pomagala za kretanje i njihova primjena. Naklada ISPO Croatia: Zagreb.
DOPUNSKA LITERATURA:
1. May, J. B., Lockard, A. M. (2011) Prostetics & Orthotic in Clinical Practice. A Case Study Approach. Davis Company: Philadelphia, Pennsylvania.
2. Kaya, D. i sur. (2018) Proprioception in Orthopaedics, Sports Medicine and Rehabilitation. Springer.
3. Dutton, M. (2012) Orthopaedic examination, evaluation and intervention. The McGraw-Hill Companies, Inc: Pittsburgh.
- Nositelj kolegija: Stjepan Jelica
- Izvođač kolegija: Matko Vuksanić
PREVENTIVNI PROGRAMI U FIZIOTERAPIJI
Ovaj kolegij, pod nazivom "Preventivni programi u fizioterapiji," usmjeren je na razumijevanje i primjenu preventivnih strategija u području fizioterapije. Nositelji kolegija su dr. sc. Slavica Janković, prof. struč. stud., i Josip Ivanda, mag. physioth., koji će kroz predavanja i seminare voditi studente kroz ključne aspekte prevencije ozljeda i bolesti u okviru fizioterapijske prakse.
Opis kolegija
Kolegij uključuje 15 akademskih sati predavanja, tijekom kojih će se obrađivati teorijski dijelovi preventivnih programa u fizioterapiji. Uz predavanja, predviđeno je i 30 sati seminara, gdje će studenti imati priliku primijeniti stečeno znanje i razvijati praktične vještine kroz analizu različitih studija slučaja i provođenje vlastitih istraživanja relevantne literature.
Literatura
Osnovna literatura za ovaj kolegij uključuje knjigu Joycea i Lewindona pod nazivom Sports Injury Prevention and Rehabilitation (2015), koja pruža sveobuhvatan pregled prevencije sportskih ozljeda i rehabilitacije. Dodatno, preporučuje se i literatura iz domaćeg konteksta, poput knjige Medicina športa autora Čajavec i Heimer (2006), te recentna knjiga Galića i suradnika Primarna i sekundarna prevencija bolesti suvremenog čovjeka (2023).
Studenti će također imati pristup dopunskoj literaturi koju će predavači predlagati tijekom predavanja i seminara, a koja će pomoći proširiti razumijevanje specifičnih tema obrađenih u kolegiju.
Provjera znanja
Provjera znanja studenata provodit će se putem pismenog i usmenog ispita. Pismeni kolokvij zakazan je za 19.11.2024. s početkom u 16:00 sati. Uspješno položen pismeni ispit preduvjet je za izlazak na usmeni ispit.
Seminari – upute za izradu i predaju
Tijekom kolegija, studenti će biti obvezni izraditi seminare na zadane teme, koristeći znanstvenu literaturu iz relevantnih baza podataka, poput PubMed, Medline, Pedro i Cochrane Rehabilitation. Napisani seminari moraju biti dostavljeni najkasnije dva dana prije datuma izlaganja na e-mail predavača (josipivanda94@gmail.com). Važno je napomenuti da minimalno trećina literature korištene za izradu seminara ne smije biti starija od pet godina, a duljina seminara ne smije prelaziti deset stranica. Seminarski radovi moraju biti pisani prema uputama za pisanje diplomskih radova.
Pisani radovi koji nisu dostavljeni u roku bit će ocijenjeni ocjenom "nedovoljan", a seminarska ocjena (koja se sastoji od ocjene pismenog seminarskog rada i ocjene usmene prezentacije) bit će sastavni dio konačne ocjene kolegija.
Završna ocjena kolegija
Konačna ocjena u ovom kolegiju temeljit će se na rezultatima pismenog ispita, usmenog ispita i seminarskog rada. Ocjena svakog segmenta bit će ponderirana na način da konačna ocjena predstavlja aritmetičku sredinu svih rezultata.
Ovaj kolegij pružit će studentima temeljna znanja i vještine potrebne za osmišljavanje i provođenje preventivnih programa unutar fizioterapijske prakse, naglašavajući važnost prevencije u očuvanju zdravlja i smanjenju rizika od ozljeda.
- Nositelj kolegija: Slavica Janković
- Izvođač kolegija: Josip Ivanda
- Nositelj kolegija: Erna Davidović Cvetko
- Izvođač kolegija: Ivana Lovrić
- Nositelj kolegija: Vesna Brumnić
- Nositelj kolegija: Nada Čajkovac
Učenje kroz praksu i inovativno rješavanje problema, ključne su komponente poduzetničke edukacije.
Krajnji cilj je smanjenje opće nezaposlenosti i nezaposlenosti mladih ljudi kroz promicanje poduzetništva i provođenje obuke, kako bi mladi mogli razvijati vještine relevantne za pokretanje vlastitog poslovanja.
- Nositelj kolegija: Katarina Kulić
- Nositelj kolegija: Željko Sudarić
- Nositelj kolegija: Slavica Janković
- Izvođač kolegija: Katarina Kovačević