- Nositelj kolegija: Mate Parica
Antička numizmatika (definicija, vremensko i prostorno određenje predmeta, srodne znanosti, pojava novca, kovanje). Povijest numizmatičkog istraživanja, zadaci i rad numizmatičara. Numizmatička nomenklatura. Grčki novac (grčki novčani sustavi, nominale, prikazi, novac grčkih gradova-država na prostoru klasične Grčke, na Siciliji i u Velikoj Grčkoj, novac helenističkih monarhija, grčki imperijalni novac). Novac grčkih kolonija na istočnoj obali Jadrana. "Ilirska" numizmatika. Keltski novac. Rimski republikanski novac (početci kovanja, nominale, prikazi). Rimski carskodobni novac (nominale, prikazi, kovnice u Carstvu, kovnica Siscia). Bizantski novac.
- Nositelj kolegija: Miroslav Glavičić
Kolegij obrađuje problematiku plovidbe Sredozemljem od prapovijesti do novoga vijeka, uz isticanje specifičnosti kojima se odlikuju pojedina povijesna razdoblja. Uz svako razdoblje vezani su određeni tipovi trgovačkih i ratnih brodova, te specifične tehnike brodogradnje. Za ilustraciju navedene problematike koriste se poglavito arheološki nalazi, ali i pisani izvori i slikovni prikazi. Kolegij upoznaje studente s bogatom sredozemnom baštinom drvene brodogradnje i uvodi ih u složenu problematiku razvoja trgovačkih i ratnih brodova, koja za pojedina povijesna razdoblja predstavlja još uvijek veliku nepoznanicu. Kod studenata se razvija zanimanje za proučavanje brodova i brodogradnje te za daljnje usvajanje znanja iz toga područja.

- Nositelj kolegija: Irena Radić Rossi
Kolegij obrađuje keramičke predmete s dalmatinskih rimskodobnih arheoloških lokaliteta. Riječ je opredmetima koji među sitnom arheološkom građom uglavnom odnose brojčani primat zbog čega jenjihovo poznavanje od velike važnosti za razumijevanje lokaliteta. Uvodne teme kolegija odnose sena opće podatke o procesima nastanka različitih keramičkih predmeta u rimsko doba, stručnojterminologiji i tipologiji, odnosno izdvajanju različitih kategorija predmeta i njihovih namjena, kao io načinima obrade i značenju istih za arheološku znanost. Kolegij nadalje kroz zasebne teme kroznekoliko aspekata (tehnologiju proizvodnje, morfologiju predmeta, kronologiju, glavne proizvodneregije, zastupljenost na globalnom rimskom tržištu i dr.) obrađuje različite namjenske grupekeramičkih predmeta bazirajući se prvenstveno na materijal pronađen na području rimske provincijeDalmacije: stolno posuđe (terra sigillata,keramika tankih stijenki, glazirana keramika, ostalo stolnoposuđe), posuđe za kuhanje, skladišno-transportnu kategoriju keramičkih predmeta (amfore idolije/pitosi), keramičke uljanice, opekarske proizvode (tegule, imbreksi, pločice i dr.), kultnoposuđe te ostale različite utilitarne predmete. U okviru navedenih tema posebna pažnja je usmjerenana usporedbe importiranog i onog keramičkog materijala proizvedenog u lokalnim, dalmatinskimradionicama, njihovom značenju u rekonstrukciji svakodnevnog života stanovništva, gospodarskimprilikama u provinciji te arheološkim kontekstima u kojima se zatiče određena vrsta materijala.Osim predavanja kolegij podrazumijeva uključivanje studenata u praktični rad s keramičkimnalazima te prolaženje različitih faza rukovanja s njim, ovisno o mogućnostima od samog procesapronalaska, preko dokumentacije do konačne znanstvene obrade.
- Nositelj kolegija: Igor Borzić
|
Kolegij obrađuje carski kult na prostoru istočne jadranske obale. Unutar brojnih rimskih gradova provincije Dalmacije bilo je organizirano i precizno ustrojeno carsko štovanje, i to posebno za građanski, a posebno za oslobođenički sloj. Štovanje kulta cara imalo je vrlo značajnu ulogu u životu svakog rimskog grada, te će ovaj kolegij usmjeriti pažnju na njegove glavne karakteristike kao što su način organizacije kulta, tko su bili nositelji i štovatelji kulta, gdje se održavao religijski obred, itd. U provinciji Dalmaciji u onim područjima koja su bila nemirnija i nesigurnija za rimsku vlast bila je uvedena pokrajinska razina carskog kulta. S obzirom da je riječ o nivou kulta kojemu u stručnoj literaturi dosada nije pridavana posebna pažnja kolegij će usmjeriti pažnju na njegove glavne karakteristike kao što su način organizacije pokrajinskog carskog kulta, njegova rasprostranjenost, socijalna i etnička struktura nositelja kulta. Brojni arheološki ostatci, kao što su carske skulpture, portreti, reljefi, ostatci hramova, te epigrafička građa svjedoče o njegovu štovanju na prostoru provincije Dalmacije. Njihovo proučavanje temeljiti će se na epigrafsko-onomastičkoj analizi, te tipološko-komparativnoj usporedbi s ostalim spomenicima s područja zapadnih provincija Rimskog Carstva. Time će se definirati elementi kulta kao što su: tko su bili štovatelji cara, kako je bio organiziran kult, gdje se održavao religijski ritual (templum, aedes, aedicule, delubrium), itd... |

- Nositelj kolegija: Ivana Jadrić-Kučan