Izborni kolegija na 4. semestru preddiplomskog studija etnologije i antropologije
- Nositelj kolegija: Mario Šlaus
Sadržaj kolegija bogata je i široka tematika područja plesne umjetnosti. Frontalnim predavanjima i brojnim audio-vizualnim primjerima, nastojat će se predstaviti ples počevši od prvih pojavnosti i podrijetla do različitih manifestacija unutar kultova. Također, pratit će se razvoj i značenja plesa u starim civilizacijama (od Mezopotamije do staroga Rima, ali i azijske tradicije) uspoređujući i naglašavajući one elemente koji su bili prisutni (i još uvijek su) u našim krajevima.
Ovim kolegijem nastojat će se ući u problematiku različitih pristupa istraživanju plesa. Tu se misli na etnokoreologiju kao europsku istraživačku tradiciju i etnologiju plesa kao američku tradiciju, ali i antropologiju plesa/pokreta kao granu antropološke znanosti koja je u Hrvatskoj manje razvijena. Upravo propitkivanje predmeta zanimanja tih znanstvenih grana i promišljanje o eventualnoj hrvatskoj 'antropologiji' plesa biti će jedan od ciljeva ovoga kolegija. Studenti će imati priliku upoznati, istražiti ali i teorijski promišljati o plesu, njegovom kontekstu, izvedbi, metodologijama istraživanja, plesnim zbivanjima u prošlosti i njegovoj suvremenosti te o istraživačkim granama koje bi bile najbliže njihovim budućim znanstvenim afinitetima.
Širenjem saznanja o plesu kao predmetu raznovrsnih znanstvenih istraživanja, studentima se nudi dodatna 'slika'- Nositelj kolegija: Tvrtko Zebec
- Izvođač kolegija: Katica Burić
Antropologija se bavi istraživanjem kulture i društva, ukazujući na specifičnosti i značaj svakodnevnog ljudskog iskustva. Stoga antropolozi diljem svijeta proučavaju razne načine na koje su ljudski životi uobličeni društvenim i kulturnim odnosima. Teme kojim se antropolozi bave variraju od pitanja nacije, ekonomije, obitelji, javnog zdravlja, religije, vjerovanja i rituala do pitanja politike, traume, globalizacije, migracije, klase, rase, roda, seksualnosti, ‘devijacije’ i društvene kontrole, kao i svih oblika društvene nejednakosti. Uzimajući u obzir aktualne etnografske pristupe o ”uobičajenom i svakodnevnom” (iščitavanje kulture) kolegij će se baviti analizom antropološke proizvodnje znanja u različitim dijelovima svijeta. Tijekom seminara studentice i studenti će analizirati odabrane etnografije i dokumentarne filmove u svrhu problematiziranja kulturoloških kategorija, kao i pozicija iz kojih antropolozi pokušavaju razumjeti, interpretirati i reprezentirati svijet oko sebe.
Facebook stranica kolegija: Iščitavanje kulture 2021 UNIZD
https://www.facebook.com/groups/2886473775009178- Nositelj kolegija: Senka Bozic Vrbancic
Kulturni krajolik ulazi spada među slabo definiranu
baštinu (veličina, zajednička obilježja, pristup, načini očuvanja). Osim književnih
korištenja i geografske povijesti ovog termina, pojam je u globalnu konzervatorsku
praksu 1992. uveo UNESCO. Njegova primjena u nacionalnim propisima i praksama
varira obuhvatima, načelima zoniranja, identificiranjima dionika, mjerama
zaštite i planovima upravljanja. Nastavnim predmetom se prikazuju značenja i
perspektive ove slojevite konzervacijske kategorije. U pandemijskim okolnostima nastave posebna se pažnja posvećuje prostornim kvalifikacijama.
- Nositelj kolegija: Jadran Kale
Obvezni kolegij na prediplomskom studiju etnologije i antropologije

- Nositelj kolegija: Dunja Brozović Rončević
- Izvođač kolegija: Karmen Turčinov