Cilj kolegija je osposobiti buduće magistre sanitarnog inženjerstva za prikupljanje i interpretaciju informacija o mehanizmima ili uzrocima pojave ili nastanka prvenstveno procesnih kemijskih opasnosti u hrani, metodama za njihovo analitičko određivanje te mogućim preventivnim i korektivnim mjerama.  

Oblici nastave uključuju pretraživanje literature, kritičko čitanje, interpretiranje i diskutiranje sadržaja znanstvenih ili stručnih radova odnosno propisa iz područja kemijskih opasnosti u hrani.

Cilj kolegija je osposobiti buduće magistre sanitarnog inženjerstva za stručnu komunikaciju s drugim strukama izravno uključenim u poslovanje s hranom životinjskog podrijetla, radi uspješnog obavljanja aktivnosti iz domene prevencije i nadzora neželjenih utjecaja poslovanja s hranom na okoliš i na zdravlje ljudi, te aktivnosti iz domene higijene i sanitacije u poslovanju s hranom. 

Studenti se kroz kolegij upoznaju s karakteristikama sirovina, principima i tehnikama prerade, konzerviranja ili distribucije različite hrane životinjskog podrijetla, zahtjevima kvalitete te opasnostima specifičnim za pojedinu vrstu hrane životinjskog podrijetla. 

Oblici nastave uključuju praćenje predavanja, rad u laboratoriju, obavljanje zadataka tijekom te pisanje izvještaja nakon terenske nastave, vježbanje primjene propisa te kritičkog čitanja i interpretiranja znanstvenih ili stručnih radova iz područja sigurnosti i kvalitete hrane životinjskog podrijetla.


Cilj kolegija je osposobiti buduće magistre sanitarnog inženjerstva za stručnu komunikaciju s drugim strukama izravno uključenim u poslovanje s hranom biljnog podrijetla, radi uspješnog obavljanja aktivnosti iz domene prevencije i nadzora neželjenih utjecaja poslovanja s hranom na okoliš i na zdravlje ljudi, ili aktivnosti iz domene higijene i sanitacije u poslovanju s hranom. 

Studenti se kroz kolegij upoznaju s karakteristikama sirovina, principima i tehnikama prerade, konzerviranja ili distribucije različite hrane biljnog podrijetla, zahtjevima kvalitete te opasnostima specifičnim za pojedinu vrstu hrane biljnog podrijetla. 

Oblici nastave uključuju praćenje predavanja, rad u laboratoriju, obavljanje zadataka tijekom i pisanje izvještaja nakon terenske nastave, vježbanje primjene propisa te kritičkog čitanja i interpretiranja znanstvenih ili stručnih radova iz područja sigurnosti i kvalitete hrane biljnog podrijetla.

Cilj kolegija je osposobiti buduće magistre sanitarnog inženjerstva za primjenu principa dobre higijenske prakse i odabir učinkovitih sanitacijskih postupaka u objektima za proizvodnju, pripremu i posluživanje hrane, te za primjenu odgovarajućih kemijskih sredstva i metoda sanitacije.

Studenti se kroz kolegij upoznaju s karakteristikama opreme i sredstava za čišćenje i dezinfekciju, važnosti higijenskog dizajna objekata i procesne opreme za učinkovitost sanitacijskih postupaka te specifičnostima provođenja sanitacije u industrijskoj proizvodnji hrane i objektima za pripremu i posluživanje hrane.