Cilj predmeta: Usvajanje osnovnih teoretskih znanja o geodeziji i njenim područjima primjene u praksi.

Okvirni sadržaj predmeta: Definicija i podjela geodezije. Koordinatni sustavi. Vezne relacije između sustava elipsoidnih i Kartezijevih koordinata na elipsoidu (kompjuterski programi). Sustav ravninskih nereduciranih i reduciranih koordinata i njihova veza s elipsoidnim koordinatama (kompjuterski program). Mjerenje horizontalnih pravaca (kutova) i zenitnih duljina. Instrumentarij za mjerenja horizontalnih pravaca i zenitnih duljina. Sustavi visina. Geometrijski nivelman-podjela i točnost mjerenja. Instrumentarij za mjerenje visinskih razlika. Računanja visinskih razlika i izjednačenje nivelmanskih vlakova i mreža. (kompjuterski programi). Geodetske mreže. Prikupljanja podataka (uže/šire područje) terestričkim i GPS metodama. Što je plan i karta. Osnovni elementi vezani uz objekt. Priprema elemenata (pravaca, dužina, visinskih razlika i koordinata) s projekta za prijenos na teren. Metode iskolčenja objekata, kontrolna mjerenja i kontrola iskolčenih veličina. Geodetski radovi pri projektiranju i iskolčenju kanalske i putne mreže u melioracijama i komasacijama zemljišta, prometnicama i željeznicama. Katastar, katastarski planovi i posjedovni list. Zemljišna knjiga (Gruntovnica), gruntovna mapa, zemljišno knjižni izvadak (posjedovnica „A“, vlastovnica „B“ i teretovnica „C“). Katastar vodova. Vrste vodova, načini snimanja vodova i njihovo prikazivanje na planovima te priprema za GIS. Prikaz Zemljine površine na katastarskim planovima i topografskim kartama kroz različite sustave koordinata. Upoznavanje i rad s raznovrsnom geodetskom opremom i prikupljanje informacija o obliku i veličini pojedinih objekata na terenu te njihovo prikazivanje na geodetskim podlogama. Rad s različitom projektnom dokumentacijom i njen prijenos na teren metodama iskolčenja. Računanja površina, i kubatura iskopa i nasipa. Primjena geodetskih metoda kod pomaka i deformacija terena i objekata: aliniranje, klinometrija, inklinometrija, mikro-triangotrilateracija i sl.

Oblici provođenja nastave: Predavanja, auditorne vježbe, rad s instrumentarijem, terenske vježbe i uredska obrada podataka na računalu.

Obvezna literatura:
Rezo, M.: Geodezija u geotehnici, interna skripta, Geotehnički fakultet Varaždin, 2007.

Kolegij proučava različite aspekte antropogenog djelovanja na okoliš, utjecaj onečišćenog okoliša na zdravlje ljudi te rješenja, aktivnosti i djelatnosti s konkretnim ciljem smanjenja negativnog utjecaja onečišćenja na zdravlje ljudi.