Sadržaj

Mjerni izvori i mjerila električkih veličina, metode mjerenja električnih veličina specifičnih za industrijske sustave. 

Standardni mjerni signali. 

Primjena komunikacijskih protokola mjeriteljstvu. 

Smetnje, šum i njihovo smanjenje. Odabir najpovoljnijeg mjerila za određenu svrhu. 

Mjerenje kvalitete električne energije. 

Prilagodba električnih veličina i mjernih signala u industrijskim sustavima (neuravnoteženi mjerni mostovi, mjerna pojačala, mjerni transformatori i djelila, i sl.). 

Aktivni i pasivni senzori. 

Piezoelektrički, termodinamički, fotoelektrički, kemijski, optički, induktivni, kapacitivni, magnetski senzori, i sl. 

Mehanički granični prekidači, enkoderi, rezolveri, senzori sile i momenta, kompas, akcelerometar, žiroskop i sl. 

Procesna instrumentacija i procesna analitika. 

Mjerni postupci i senzori za mjerenje tlaka, razine, protoka, temperature, vlage, i sl. 

Mjerni postupci i sustavi za analizu plinova i tekućina.

Nositelj i izvoditelji predavanja

Prof.dr.sc.Željko Hederić, 

email: zeljko.hederic@ferit.hr

Mr.sc. Ivica Bašić (vanjski suradnik)


Podjela sustava obnovljivih izvora i energije i njihove specifičnosti pri povezivanju na mrežu i trošila. Tipični elektronički energetski pretvarači za povezivanje vjetroelektrana (VE), fotonaponskih elektrana (FN) i gorivnih ćelija na pojnu mrežu i/ili trošila. Modeliranje i analiza tipičnih primjera VE s konstantnom i promjenjivom brzinom vrtnje. Modeliranje i analiza fotonaponskih sustava. Hibridni sustavi.  Definiranje osnovnih sustava upravljanja pogona HEV-a. Sustavi upravljanja baterijama.

Sadržaj: Struktura industrijskog postrojenja. Posebni uvjeti za tehničke sustave u industrijskim (proizvodnim, tehnološkim i energetskim) postrojenjima. Analiza tokova materijala, energije, informacija u različitim tehničkim procesima. Pojmovi projekta i projektnog managementa. Izbor opreme i tehničkog rješenja. Suvremeni pristup projektiranju (CAD). Tehnička dokumentacija – Hrvatska tehnička regulativa u izradi projekata u području elektrotehnike. Opis komponenata i načina upotrebe CAD sustava. Dijagram toka konstruiranja idejnog i izvedbenog projekta. Simboli osnovnih elektrotehničkih, elektroničkih i elektromehaničkih elemenata i sklopova. Tipične sheme - energetske i upravljačke . Procesni dijagrami (P&ID – piping and instrumentation dijagrami). Vrste, izrada i korištenje shema iz elektrotehničke struke. Osnove rada u alatima Eplan i Solidworks. Principi izrade i ispitivanja energetskih i upravljačkih ormara za industrijska postrojenja. Izbor elektrotehničkih materijala za gradnju strojeva i uređaja. Određivanje glavnih dimenzija transformatora, sinkronih i asinkronih strojeva. Primjena 2D i 3D metode konačnih elemenata u elektromagnetskom proračunu.