Kolegij Vizualna komunikacija usmjeren je na stjecanje sveobuhvatnog teorijskog znanja i praktičnih vještina koje su nužne za kritičko razumijevanje i primjenu vizualne komunikacije unutar suvremenih medijskih i digitalnih konteksta. Studenti će se sustavno upoznati s ulogom vizualne komunikacije u tradicionalnim i digitalnim medijima, te će razviti strategije za učinkovito prenošenje vizualnih poruka, s posebnim naglaskom na digitalne platforme. Kroz detaljno proučavanje ključnih elemenata vizualnog identiteta, uključujući tipografiju, boju i logotipe, kao i kroz analizu različitih proizvoda grafičkog dizajna i medija vizualne komunikacije poput plakata, fotografije i videa, studenti će razviti sposobnosti za kritičku analizu i interpretaciju vizualnih poruka. Ovaj kolegij osigurava potrebna znanja i alate za primjenu stečenih teorijskih koncepata u praktičnim projektima, uključujući izradu plakata, logotipa te digitalnih vizuala, što omogućava integraciju teorijskog znanja s praktičnim vještinama.

Poštovane kolegice i kolege,

dobro došli u e-kolegij Osnove komunikologije koji se izvodi u zimskom semestru akademske godine 2024./2025. Kolegij je opći obavezni na sveučilišnom prijediplomskom studiju Komunikologije, te izborni za studente ostalih studija koji se izvode na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. 

Glavni cilj kolegija Osnove komunikologije je upoznati studente s komunikacijskim znanostima i komunikologijom kao interdisciplinarnom i integrativnom znanošću koja nastoji riješiti i poboljšati komunikacijske prilike, dok su specifični ciljevi predmeta pružanje uvida u povijesne i suvremene komunikacijske i komunikološke teme i dinamike u svrhu ovladavanja temeljnim znanjima s toga područja kako bi studenti znali pristupati i analizirati komunikaciju na svim njezinim razinama: intrapersonalnoj, interpersonalnoj, društvenoj i medijskoj.

U sklopu platforme Merlin nalazit će se svi potrebni materijali za uspješno svladavanje kolegija koji će se ažurirati na tjednoj razini i koje će Vam služiti za polaganje ispita. Također, putem navedene platforme dobivat ćete obavijesti vezane za održavanje kolegija, kao i ostale važne informacije. 

Želim Vam puno uspjeha na početku nove akademske godine!

Srdačan pozdrav i svako dobro.

doc. dr. sc. Tanja Grmuša 

This undergraduate elective course offers an introduction to basic elements of understanding and explaining human social behavior from the perspective of both contemporary social sciences and philosophy of science. The course is held exclusively in English. It is open to all students enrolled in any study program of the University of Zagreb.

On successful completion of the course, students will be able to: 

  1. understand the specific character of social phenomena
  2. master the basic theoretical vocabulary of social scientific thinking;
  3. differentiate interpretation of social phenomena from their explanation;
  4. recognize the relatedness between individual and collective explanation levels of social phenomena;
  5. explicate the basic structure of social scientific explanations;
  6. name and explain the basic causal patterns ("mechanisms") underlying social phenomena (selfishness and altruism, rational choice, unintended consequences, collective beliefs and collective decision making, norms and institutions);
  7. identify valid explanations of social phenomena and differentiate them from pseudo-explanations.
Students are required to regularly read the selected texts (“reading assignments”), or watch the selected short videos, and to participate in the discussions during classes. These activities will be evaluated and fed into the final grade together with the points acquired from the written exam (at the end of the semester). The number of ECTS points after absolving this course if four (4).

Kolegij Društveni mediji u odnosima s javnošću pruža studentima cjelovito razumijevanje uloge digitalnih alata i platformi u suvremenim praksama odnosa s javnošću. Kroz teorijska predavanja i praktične zadatke, kolegij obuhvaća ključne aspekte korištenja društvenih mreža za promociju brendova, kriznu komunikaciju, političku komunikaciju i influencer marketing. Studenti će se upoznati s metodama planiranja, implementacije i evaluacije komunikacijskih strategija na društvenim mrežama, s naglaskom na analitičke alate i praćenje ključnih pokazatelja uspješnosti. Kolegij također istražuje inovacije poput umjetne inteligencije i personalizacije sadržaja, omogućujući studentima predviđanje budućih trendova u digitalnoj komunikaciji.